2021.02.09 Międzynarodowy Dzień Pizzy

              W klasach trzecich, w tym tygodniu uczniowie podczas zajęć mają cykl, pod hasłem: nietypowe święta. Po analizie świąt lutowych, szczególnie chcieli uczcić dzień 9 lutego. W tym dniu obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Pizzy. Dzieci poznały historię pizzy, obejrzały krótki film edukacyjny, poznały wszystkie możliwe składniki tegoż przysmaku. Podczas zajęć komputerowych wymyślały swoje pizze, dobierając wirtualnie  ulubione składniki. W końcu najprzyjemniejsza część, czyli degustacja.

               Pizza - kochają ją dzieci i dorośli. Oficjalnie smakosze kulinarni wyróżniają 50 rodzajów pizzy. W praktyce potrawa ta doczekała się setek rozmaitych form serwowanych na stołach we wszystkich zakątkach świata.

              Pizza uchodzi za kultową potrawę kuchni włoskiej. Tymczasem pierwsze dania tego typu zaczęli serwować nie Rzymianie, a starożytni Grecy. Eksperci kulinarni zwykli nazywać pizzą zapiekany placek na bazie sosu pomidorowego, a to z kolei znacznie skraca historię pizzy. Pierwsze pomidory przyjechały do Europy dopiero w XVI wieku. Zanim jednak mieszkańcy Neapolu przyzwyczaili się do smaku pomidorów, upłynęło sporo dziesięcioleci. Pizza z dodatkiem ziół i sosu pomidorowego zdominowała tamtejsze tereny na dobre dopiero w XVIII, stając się kultową potrawą Neapolitańczyków, a następnie całych Włoch.

         Święto pizzy obchodzi się w Polsce, Rosji i Włoszech. W Wielkiej Brytanii natomiast obchody tego święta odbywają się 1 lipca. Z kolei w Brazylii Dzień Pizzy przypada na 14 lipca. Trzecioklasiści nie zapomną na pewno  o tym święcie w kolejnych latach.

mgr Elżbieta Konstanty

mgr Edyta Szczygieł

Galeria zdjęć

DSC09778.jpg
DSC09780.jpg
DSC09781.jpg
DSC09782.jpg
DSC09783.jpg
DSC09785.jpg
DSC09786.jpg
DSC09789.jpg
DSC09794.jpg
DSC09796.jpg
DSC09797.jpg
DSC09798.jpg
DSC09803.jpg
DSC09807.jpg
DSC09808.jpg
DSC09811.jpg