2021.03.19 Palmy wielkanocne

Palmy wielkanocne są tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej w Kościele katolickim. W Polsce zwyczaj ten obchodzony jest od średniowiecza. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, które symbolizują nieśmiertelność duszy. W Polsce tradycja robienia palm wielkanocnych najbardziej zachowała się na Kurpiach, w miejscowościach Lipniki i Łyse oraz w Małopolsce w tym w Lipnicy Murowanej. Co roku odbywają się tam konkursy na najpiękniejszą i największą palmę. Niektóre z nich osiągają wysokość nawet kilkudziesięciu metrów (najwyższa miała ponad 35 m). Dekoracje do palm nierzadko przygotowuje się już od początku Wielkiego Postu. W Świniarsku i okolicach obrzęd wykonywania i święcenia palm wielkanocnych ma długą tradycję. Obecnie kultywuje się ją min. poprzez konkurs palm organizowany przez gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu. Poświęcone palmy pali się w Wielką Sobotę, a popiół wykorzystuje się w następnym roku, w Środę Popielcową. W tradycji sądeckiej poświęcone palmy wbija się w pole, by plony były dorodne.

            Uczniowie klas trzecich wraz z wychowawczyniami zaprosili do klasy panią Grażynę Bodziony, która zaprezentowała dzieciom jak przygotować kwiaty i dekoracje do palm wielkanocnych. Wszyscy próbowali samodzielnie wykonać zadanie, bawiąc się przy tym znakomicie. Serdecznie dziękujemy p.Grażynce za pomoc i cenne rady.

Organizatorzy:

mgr Elżbieta Konstanty

mgr EdytaSzczygieł

 

Galeria zdjęć

IMG_5803.jpg
IMG_5804.jpg
IMG_5805.jpg
IMG_5806.jpg
IMG_5807.jpg
IMG_5808.jpg
IMG_5809.jpg
IMG_5811.jpg
IMG_5812.jpg
IMG_5813.jpg
IMG_5814.jpg
IMG_5816.jpg
IMG_5817.jpg
IMG_5819.jpg
IMG_5820.jpg