Szkoła Bezpiecznego Internetu

 

 

INTERNET to wspaniały wynalazek, skarbnica wiedzy, narzędzie komunikacji i edukacji. Globalna sieć stwarza wiele nowych możliwości i korzyści, jednak jego niewłaściwe i nieodpowiednie wykorzystanie może nieść ze sobą wiele zagrożeń. Dzieci narażone są na szkodliwe treści, takie jak: przemoc, wulgarność, nienawiść, kradzieże, pornografia czy hazard.

Działajmy razem!" - to hasło tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu, którego tematem przewodnim będą prawa i obowiązki cyfrowego obywatela. Organizatorzy chcą podkreślić to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r.; w Polsce od 2005 r. organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje (FDN) oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu "Safer Internet”.

DBI obchodzony jest zawsze w pierwszy lub drugi wtorek lutego; w tym roku przypadał 8 lutego. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów są prawa i obowiązki cyfrowego obywatela; wszystkie działania są realizowane pod hasłem "Działajmy razem!".

Organizatorzy podkreślają, że choć każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do zdobywania informacji, nauki czy zabawy, ponosi jednak również odpowiedzialność za swoje działania w Internecie i powinien pamiętać o szanowaniu innych użytkowników sieci i respektowaniu ich praw.

Podczas obchodów DBI organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do organizowania lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. Nasza szkoła również przyłączyła się do obchodów tego dnia. W najbliższym numerze gazetki „Echo szkoły”, zostanie opublikowany artykuł na temat „Bezpiecznego serfowania w sieci”. Uczniowie kl. IV przygotowali ulotki z kodami QR na temat zasad korzystania z Internetu oraz uczestniczyli w warsztatach z robotyki. W programie Photon Blocks programowali roboty: Photon z wirusem oraz Photon bez wirusa.    Na lekcji informatyki obejrzeli filmiki pt. "3...2...1. - Internet" na temat zagrożeń w sieci. Każda kreskówka poświęcona była innej formie zagrożenia. W czasie prezentacji uczniowie wcielali się w role bohaterów oraz za pomocą telefonu komórkowego i aplikacji testportal.pl dokonywali wyboru zakończenia filmiku. Uczniowie klas starszych V-VIII ze względu na nauczanie zdalne indywidualnie przygotowywali plakaty o plusach i minusach korzystania z Internetu, a także brali udział w zajęciach z wychowawcą na temat: Jak radzić sobie z agresją w sieci. Klasy I - III uczestniczyły w warsztatach związanych z bezpiecznym internetem. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się roboty Photon z wirusem i bez wirusa zaprogramowane przez uczniów klas 4.
Natomiast na holu szkoły w czasie długich przerw uczniowie rozdawali ulotki z informacjami dotyczącymi zasad korzystania z Internetu oraz gdzie szukać pomocy w sytuacjach zagrożenia w Internecie.

Jak pokazują badania, co trzeci rodzic nigdy nie tłumaczył dziecku, jakie są zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Tymczasem przygoda z internetem zaczyna się coraz wcześniej - w Polsce przeciętny wiek pierwszego logowania do sieci to sześć lat, ale coraz częściej korzystają z niej już przedszkolaki. Eksperci podkreślają, że najlepiej przed zagrożeniami w internecie chroni czujność rodziców i zachęcają, by od najmłodszych lat rozmawiać o sieci, towarzyszyć dzieciom podczas korzystania z internetu, nie zostawiać ich sam na sam z komputerem. Nie bez znaczenia jest rola szkoły, która również powinna uczyć zasad bezpieczeństwa w sieci.

Dlatego też przedstawiamy kilka zasad, jakimi należy się kierować korzystając z internetu:

 1. Nigdy nie podawaj w internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem, czyli pseudonimem, internetową ksywką.
 1. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!
 1. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.
 1. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś, jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
 1. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w internecie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika, w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.
 1. Kiedy coś lub ktoś w internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
 1. Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz, muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.
 1. Szanuj innych użytkowników internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali ciebie.
 1. Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w internecie, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia.
 1. Spotkania z osobami poznanymi w internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym, pamiętaj aby zawsze skonsultować to z rodzicami. Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby.
 2. Uważaj na e-maile otrzymane od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków  przesłanych przez obcą osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.
 1. Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło jak o największą tajemnicę. Jeżeli musisz w internecie wybrać jakieś hasło, pamiętaj, żeby nie było ono łatwe do odgadnięcia i strzeż go jak oka w głowie.
 2. Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.
 3. Jeżeli prowadzisz w internecie stronę lub bloga, pamiętaj, że mają do niego dostęp również osoby o złych zamiarach. Nigdy nie podawaj na swojej stronie adresu domowego, numeru telefonu, informacji o rodzicach itp. Bez zgody rodziców nie publikuj też na niej zdjęć swoich, rodziny ani nikogo innego, kto nie wyrazi na to zgody.
 4. Rozmawiaj z rodzicami o internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które cię interesują i które często odwiedzasz.
 5. Jeżeli twoi rodzice nie potrafią korzystać z internetu, zostań ich nauczycielem. Pokaż im, jak proste jest surfowanie po Sieci. Zaproś ich na twoje ulubione strony, pokaż im, jak szukać  w internecie informacji.
 1. Jeżeli chcesz coś kupić w internecie, zawsze skonsultuj się z rodzicami. Nigdy nie podawaj numeru karty kredytowej, nie wypełniaj internetowych formularzy  bez wiedzy i zgody rodziców.
 1. W sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer. Dlatego koniecznie zainstaluj oprogramowanie antywirusowe. Porozmawiaj o tym z rodzicami i wspólnie wybierzcie, a następnie zainstalujcie odpowiedni program.Internet to wspaniały wynalazek. Korzystają z niego niemal wszyscy – dzieci i dorośli. Internet jest kopalnią wiedzy i informacji, platformą kontaktu, miejscem nauki, placem zabaw, sklepem, kuźnią kultury … , zatem wykorzystujmy go tylko do tych celów!