2016.11.18 „No promil - No problem”

„No promil - No problem”. Marsz uczniów Zespołu Szkół w Świniarsku  na rzecz trzeźwości.

 

W piątek 18 listopada uczniowie Zespołu Szkół w Świniarsku wraz z nauczycielami, przedstawicielem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych panem Zenonem Jaskulskim, funkcjonariuszami Miejskiej Policji z Nowego Sącza, a także Straży Gminnej już po raz dziewiąty uczestniczyli w marszu trzeźwości, który został zorganizowany w ramach kampanii „No promil, no problem”.

Kampania ta promuje trzeźwość wśród kierowców oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jest skierowana przeciwko pijanym kierowcom, którzy są sprawcami ¾ wypadków drogowych, niejednokrotnie ze skutkiem śmiertelnym. Wiele dramatów można by było uniknąć, gdyby ktoś – pasażer, znajomy, członek rodziny – w porę zareagował i powstrzymał nietrzeźwego kierowcę.

Głównym celem przedsięwzięcia, wspieranego przez Gminę Chełmiec jest uczenie dzieci i młodzieży odpowiedniego reagowania na problem jeżdżenia na „podwójnym gazie” oraz wyrażenie głośnego sprzeciwu wobec społecznego przyzwolenia na jazdę w stanie nietrzeźwości.

Podczas barwnego marszu uczniowie wręczali zatrzymującym się kierowcom i przechodniom kampanijne gadżety. Byli świadkami badania trzeźwości kierowców przez funkcjonariuszy policji. Uczestnicy manifestacji ubrani w koszulki z logo kampanii nieśli własnoręcznie wykonane transparenty i białe balony.

Dodatkowo, dzieci z klas I-III Szkoły Podstawowej uczestniczyły w lekcjach profilaktycznych prowadzonych przez wychowawczynie. Uczniowie zapoznali się z „Bajką bezpromilową o Jasiu i Małgosi”, której głównym przesłaniem były słowa: „Niech ta opowieść do refleksji Wam posłuży. Z pijanym kierowcą nie rozpoczynaj podróży”.

Promowanie trzeźwości na polskich drogach to ważne zadanie dla nas wszystkich, bo wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego, który jak wiemy, przynosi zbyt dużo wypadków i tragedii ludzkich.

               Koordynatorami projektu w szkole są opiekunki Szkolnego Koła PCK p. Małgorzata Surowiak , p. Barbara Witecka oraz p. Justyna Bawełkiewicz.

 

Galeria zdjęć

IMG_4943.jpg
IMG_4946.jpg
IMG_4956.jpg
IMG_4957.jpg
IMG_4961.jpg
IMG_4963.jpg
IMG_4965.jpg
IMG_4970.jpg
IMG_4972.jpg
IMG_4976.jpg