2017.12.15 V GMINNE DYKTANDO „O Złote Pióro Wójta Gminy Chełmiec”

V GMINNE DYKTANDO „O Złote Pióro Wójta Gminy Chełmiec”

 

Do historii przechodzi właśnie jubileuszowe V Gminne Dyktando „O Złote Pióro Wójta Gminy Chełmiec”. W dniu 15 grudnia 2017r. w Szkole Podstawowej w Świniarsku do zmagań z polską ortografią przystąpiło blisko 100 uczniów, z niemal wszystkich szkół Gminy Chełmiec. Rywalizowali oni w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV- VI SP oraz klasy VIISP/ II - III Gimnazjum.

Przy uroczystym rozpoczęciu dyktanda obecni byli w-ce wójt Gminy Chełmiec pan Artur Bochenek, dyrektor GZE w Chełmcu pan Radosław Potoczek, dyrektor SP w Rdziostowie pani Urszula Łabuda i gospodarz szkoły w Świniarsku pan Paweł Łabuda. Organizatorami V Jubileuszowego zmagania się z ortografią były nauczycielki pani Jolanta Łojek, Joanna Kędroń, Beata Górowska, Maria Rak i Anna Wieczorek.

Autorką tekstów dyktand oraz przewodniczącą jury już po raz drugi była pani dr Joanna Jaklińska- Ciągło- nauczycielka języka polskiego w SP w Chełmcu. W tym roku zaskoczyła uczniów takimi „kwiatkami” słownymi, jak: „nicnierobienie”, „cmoknonsensy prezesa”, „ryżawy Bożydar”, „mitrężenie czasu” czy „wygooglować  na Facebooku”. Jak sama powiedziała: „ W tym roku chciałabym zwrócić uwagę na fakt, że polszczyzna się zmienia, a z nią zmienia się jej ortografia. Chcąc ubiegać się o status mistrza ortografii, nie możemy swojej wiedzy na temat poprawności zapisu ograniczyć do sztandarowych leksemów takich, jak: gżegżółka, rzeżucha czy Szczebrzeszyn. Współcześnie trudność rodzaju „u” czy „ó”, należałoby uzupełnić o refleksję na temat poprawnego zapisu wyrazów modnych, zapożyczeń czy kalek z języka angielskiego. Nie możemy jednak zapominać, że w języku odbija się ślad naszej historii, konwenansów i stad zachęcam do pochylenia się nad pisownią słów, które powoli ze słownika się wycofują”.

 Wyniki zostaną opublikowane w dniu 18 grudnia na stronach www.zsswiniarsko.chelmiec.iap.pl, www.dyktando.chelmiec.pl, natomiast uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu odbędzie się w 20 grudnia 2017 r. w SP w Rdziostowie.  

Dziękujemy uczniom za podjęcie trudu i przystąpienie do napisania dyktanda. „Pamiętajcie, mistrz, to nie tylko zwycięzca, ale również osoba godna naśladowania, a wy swoją postawą dajecie piękny przykład”- powiedziała autorka dyktanda.

Galeria zdjęć

d1
d2
d3
d4
d5
d6
d7
d8
d9
d10
d11
d12
d13
d14