"Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste:
umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego.
Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu"
(Jan Paweł II)
13 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje.
Klasa 8 a poprowadziła nas „Pociągiem wolności” przez Stacje Rozbiorów Polski do Stacji Wolność - 11 listopada. Obok napisów z nazwami stacji znalazł się pociąg i czoło lokomotywy z napisem ,,Pociąg do wolności”. Dwoje uczniów w czapkach kolejarzy i z kolejarskimi lizakami w rękach stało się przewodnikami w naszej historycznej podróży. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę tamtych wydarzeń. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie klasy VIII recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Utwory poetyckie podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Ich uzupełnieniem były utwory muzyczne – począwszy od pieśni patriotycznych ,,Roty’’, ,,Wojenko, wojenko’’, „Marszu I Brygady” po współczesne tj. „Ja to mam szczęście”. Po występie ósmoklasistów zabrał głos p. Dyrektor, który podkreślił, iż mamy szczęście żyć w wolnym kraju. Tłumaczył nam, jak powinniśmy dziś rozumieć znaczenie słowa wolność.
To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Organizatorzy:
Joanna Kędroń, Dorota Leśniak
Irena Ciężobka, Stanisław Mosurek