,,Duch Mickiewicza”
W dniu 12 grudnia 2022 r. w Szkole Podstawowej w Świniarsku uczniowie z Gminy Chełmiec wzięli udział w VII Gminnym Dyktandzie o ,,Złote Pióro Wójta Gminy Chełmiec”. Przybyłych uczniów wraz nauczycielami przywitał dyrektor szkoły w Świniarsku pan Paweł Łabuda, życząc trafności wiedzy w użyciu odpowiedniej pisowni. Pogratulował przedstawicielom poszczególnych szkół z Marcinkowic, Rdziostowa, Trzetrzewiny, Paszyna, Świniarska za udział w kolejnym już VII dyktandzie. Wyraził także słowa wdzięczności nauczycielom za przygotowanie uczniów do dyktanda. W swojej wypowiedzi zaznaczył, iż dyktando, zostało napisane przez panie polonistki ze szkoły w Świniarsku.
Piszący konkurowali w kategorii klas IV-VIII. Tegoroczne dyktando uczestnicy pisali, aby uczcić obchody Roku Polskiego Romantyzmu, ustanowione w dwusetną rocznicę wydania ,,Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. W zimowej scenerii na halę sportową przybył duch Mickiewicza, który zastanawiał się, jak w dzisiejszych czasach miewa się jego twórczość, czy jeszcze się go czyta, czy pamięta, czy jego myśl jest żywa? Czy poznając jego dzieła, czytelnik oddaje się kontemplacji, przegryzając chipsy, popijając colą?
Jak się okazało, uczniowie poziomem swoich prac odpowiedzieli wieszczowi „na szóstkę”.
Przewodnicząca komisji pani mgr Renata Burchel, podsumowując dzisiejsze dyktando, podkreśliła wspaniałe przygotowanie uczniów, ogromny wkład pracy w opanowanie jakże trudnych zasad polskiej ortografii. Stwierdziła, że: „Gdyby duch Mickiewicza zszedł na tę halę, byłby z Was dumny”.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce – Joanna Piwowar Szkoła Podstawowa w Świniarsku
II miejsce – Alan Mackiewicz Szkoła Podstawowa w Rdziostowie
III miejsce - Monika Schneider Szkoła Podstawowa w Świniarsku
Nagroda za najpiękniej napisane pod względem kaligrafii dyktando – Julia Lorek ze Szkoły Podstawowej w Trzetrzewinie.
Nagrody ufundował i wręczył Wójt Gminy Chełmiec pan Bernard Stawiarski. Zaznaczył jednocześnie, iż promowanie w dzisiejszych czasach niełatwej sztuki poprawnego pisania, to nie lada wyzwanie. Zaznaczył, iż w dobie technologii cyfryzacji, należy się szacunek dla tych, którzy podtrzymują tradycję pięknej, ale jakże trudnej polskiej pisowni.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za podjęcie trudu napisania dyktanda.
Organizatorami były nauczycielki języka polskiego: pani Jolanta Łojek, pani Beata Górowska, pani Joanna Kędroń i pani Ilona Dudczak.