W dniu 21 kwietnia uczniowie naszej szkoły odbyli fascynującą podróż do Indii w ramach „Spotkań z podróżnikiem”. Przewodnikiem tej wyprawy był pan Dariusz Rochecki z grupy „trzask.pl”.
Dzięki opowieściom pana Dariusza mogliśmy wtopić się w tłumy przechodniów codziennie zalewających największe miasta Indii, odwiedzić duchową stolicę Indii – Waranasi, Złotą Świątynie Sikhów w Amritsarze, spędzić kilka chwil w świątyni Karni Mata, w której świętym zwierzęciem jest szczur. Odbyliśmy także podróż po Gangesie – świętej rzece milionów Hindusów, podziwialiśmy wspaniały Taj Mahal – według wielu najpiękniejszy pomnik miłości na Ziemi, zobaczyliśmy pełne przepychu pałace oraz dzielnicy nędzy.
Pan Dariusz pokazał nam dwa oblicza tego państwa. Jedno to piękne - egzotyczne krajobrazy, wspaniałe zabytkowe miasta, bogate pałace i świątynie takie jak np. okazałe Tadż Mahal – mauzoleum z białego marmuru, Pałac Wiatrów w Dżajpurze czy Złota Świątynia Sikhów w Amritsarze.
Drugie oblicze Indii to dzielnice nędzy, gdzie miliony biednych ludzi koczuje na brudnych ulicach pełnych odchodów i stert odpadów, miedzy którymi świnie wyszukują resztek jedzenia.
Pan Podróżnik opowiadał o różnych zwyczajach, obyczajach i wierzeniach. Nieodłącznym elementem indyjskiej wiary, życia i codzienności są m.in. tzw. święte krowy, które mogą swobodnie poruszać się po ulicach miast, sati - rytualne samospalenia, czy przynależność do kast.
Ważnym ośrodkiem kultu wyznawców hinduizmu i buddyzmu jest Waranasi - miejsce znane z rytualnych kąpieli w świętej rzece Ganges.
Bardzo interesująca była opowieść o Karni Mata - świątyni szczurów w Deshnok,gdzie żyje około 20 000 tych gryzoni. Szczury traktowane są tu iście po królewsku - kapłani opiekują się nimi, karmią, a Hindusi pielgrzymują do tej świątyni, przynosząc dary i oddają cześć jej mieszkańcom. Do tej świątyni można wejść tylko boso - jeżeli ktoś nadepnąłby na zwierzę musi jako zadośćuczynienie ufundować figurkę szczura ze złota.
Jedna z uczennic miała okazję przymierzyć sari – tradycyjny strój kobiety.
Dziękujemy za fantastyczną lekcję geografii. Koordynatorem spotkania była pani mgr Lidia Zbieg.