Na szkolnym korytarzu pojawiły się gazetki, a na nich plakaty o tematyce: Z czym kojarzy Ci się Polska?
Prace były naprawdę imponujące, wykonane różnymi technikami. Na kartach papieru znalazły się przedmioty związane z naszą Ojczyzną, symbole narodowe, postacie historyczne, piękne krajobrazy, zabytki, bociany, toruńskie pierniki, czy swojski bigos.
Na wystawie na szkolnym korytarzu umieszczone zostały też prace literackie pod tytułem: Gdyby Polski i Polaków nie było, to nie byłoby….
Uczniowie zauważyli, że bez naszej Ojczyzny nie byłoby takich twórców jak Jan Kochanowski, Mikołaj Rej, Adam Mickiewicz, Fryderyk Chopin, a świat literatury i muzyka byłby uboższy.
Brak Polski oznaczałby również brak dorobku polskich uczonych, nie byłoby przełomu we współczesnej radiochemii, który był dziełem Marii Skłodowskiej-Curie. Ogromne osiągnięcia w dziedzinie astronomii było również dziełem Polaka, Mikołaja Kopernika, który sformułował heliocentryczną teorię Układu Słonecznego, zmieniając w ten sposób rozumienie wszechświata. Bez tych odkryć świat nauki nie byłby taki sam.
Uczniowie nie zapomnieli o naszym rodaku Janie Pawle II, który rozsławił Polskę na cały świat.
Gdyby nie było Polski i Polaków, wiele dziedzin sportu straciłoby wybitne talenty w różnych dyscyplinach jak m.in. piłce nożnej- Roberta Lewandowskiego, w skokach narciarskich- Adama Małysza.
W wielu pracach przewijały się potrawy, jak np. bigos, kluski śląskie, zakopiańskie oscypki, toruńskie pierniki, czekolady z Wawelu, które można skosztować w naszym kraju.
Uczniowie nie zapomnieli o znaczeniu Polsce w przeszłości. Odgrywała ona bowiem znaczącą rolę w Europie. Była przystanią dla zagranicznych kupców, wydobywała i wysyłała na cały świat drogocenną sól.
Bez Polaków nie byłoby zwycięstwa pod Wiedniem, w bitwie o Anglię.
Najtrafniejsze podsumowanie tematu przedstawił Michał Kożuch z kl. 7b, który napisał, że „ nasze państwo miało ogromny wpływ na dzieje ludzkości. Możliwe, że do tej pory, gdyby nie Polacy, nadal by myślano, że Ziemia jest płaska, a w domach wciąż paliłyby się świece”.
Organizatorzy: mgr Joanna Kędroń, mgr Stanisław Mosurek, mgr Agnieszka Pietrzak