I wtedy myśl powstała taka,
by przez szacunek dla przeszłości,
ten dzień na zawsze, dla Polaka,
pozostał Dniem Niepodległości.
/ Marcin Brykczyński - "11 listopada"/
Na zakończenie Tygodnia Patriotycznego spotkaliśmy się, aby uczcić 105 rocznicę wyzwolenia Polski spod jarzma zaborców. Młodzież z klas siódmych oraz dzieci z 0a zaprosili nas na przedstawienie. Wysłuchaliśmy rozmowy dziadka z wnukiem.
Dwa wieki temu, pod koniec XVIII w., trzej potężni sąsiedzi: Rosja, Prusy i Austria, korzystając z osłabienia naszego kraju, podzielili ziemie polskie pomiędzy siebie i wprowadzili tam własne rządy. Polska została wykreślona z mapy świata, ale pozostała w sercach i umysłach Polaków. I wojna światowa zakończyła się klęską Niemiec i Austrii oraz rewolucją w Rosji. Władza rewolucyjna uznała prawo narodu polskiego do niepodległości. Unieważniono wtedy również umowy o rozbiorach Polski. I właśnie dzięki tym wydarzeniom i walce Polaków o wolność naszego kraju, 11 listopada 1918 roku, a więc 105 lat temu, powstało Niepodległe Państwo Polskie.
Chór uświetnił swoim śpiewem tę wspaniałą uroczystość.
Dyrektor szkoły pan Paweł Łabuda w swoim wystąpieniu podkreślił rolę sztandaru i patriotyzmu we współczesnych czasach. Podziękował wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie Tygodnia Patriotycznego, który zarówno w tych klasach najmłodszych, jak starszych był pięknym czasem symboli narodowych, zachowań patriotycznych.
O symbolicznej godzinie 11.11 kończąc obchody Tygodnia Patriotycznego wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły odśpiewali Hymn Polski „Mazurka Dąbrowskiego”.
Organizatorzy: Irena Ciężobka, Ewa Jonakowska-Żal, Joanna Kędroń, Agnieszka Pietrzak, Dorota Leśniak, Renata Sałamacha i Stanisław Mosurek oraz nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej.