W ramach cyklu spotkań profilaktycznych w dniu 16 października 2024 r. naszą szkołę na zaproszenie pani pedagog Małgorzaty Surowiak odwiedzili panowie podinspektor Wojciech Chechelski i podkomisarz Hubert Bracik przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie Wydział Prewencji.
Zajęciami dotyczącymi problemów cyberprzemocy, hejtu i przemocy rówieśniczej zostali objęci uczniowie klas od 5 do 8. Uczniowie nabyli wiedzę o konsekwencjach niewłaściwego korzystania z internetu, mediów społecznościowych i innych nietolerowanych zachowaniach w środowisku szkolnym i lokalnym. Należy zwrócić szczególna uwagę na Ustawę z dnia 9 czerwca 2022 roku o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich określającą status prawny uczniów. Nieletni, to osoba która ukończyła lat 10, ale przed ukończeniem 18 lat (postępowanie w sprawach o demoralizacje), ukończyła lat 13 ale przed ukończeniem 17 lat (postępowanie w sprawach o czyny karalne), nie ukończyła lat 21, względem której zostały orzeczone środki (wykonywania środków wychowawczych, środka leczniczego lub środka poprawczego). Demoralizacja to dopuszczanie się czynu zabronionego
-naruszenie zasad współżycia społecznego
-uchylanie się od obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki
-używanie alkoholu, środków odurzających, substancji psychotropowych, ich prekursorów, środków zastępczych lub nowych substancji psychoaktywnych, zwanych dalej „substancja psychoaktywną”.
Zwrócono uwagę na najczęściej spotykane w placówkach oświatowych naruszenia dotyczące cyberprzemocy. Uczniowie aktywnie brali udział w spotkaniach. Zdobyta przez nich wiedza powinna pomóc w unikaniu niebezpiecznych zachowań. Nie znajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności.