Dnia 6 maja 2025 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzimy na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni, nazywany także Sejmem Wielkim, 3 maja 1791r. Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znanej jako Konstytucja 3 Maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie, po amerykańskiej z 1787 r., spisana konstytucja. Pamiętamy, że nasi przodkowie zrobili wszystko „dla Ojczyzny ratowania”.
Wydarzenie to przeniosło nas w czasy zaborów, ukazując ducha patriotyzmu i walki o niepodległość. Na scenie pojawiła się matka opowiadająca dzieciom o swoim życiu za panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jej wspomnienia wprowadziły widzów w atmosferę XVIII-wiecznej Polski, pełnej nadziei na reformy i odzyskanie suwerenności. W kolejnej scenie szlachta zasiadła do gry w karty, prowadząc jednocześnie rozmowy o sytuacji politycznej kraju. Ich dyskusje ukazały różnorodność poglądów i dylematy ówczesnych elit. Natomiast mieszczki debatowały o znaczeniu konstytucji, podkreślając potrzebę zmian i równości społecznej. Kulminacyjnym momentem akademii było obwieszczenie przez marszałka sejmu wiadomości o uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Wszyscy aktorzy z entuzjazmem skandowali: "Wiwat Konstytucja! Wiwat Król! Wiwat Naród!".
Uroczystość uświetniły występy artystyczne uczniów. Wzruszająco zaprezentowała się grupa dzieci z klasy 0a, które z zaangażowaniem wykonały pieśni patriotyczne, zdobywając serca zgromadzonych. Swoim pięknym śpiewem zachwyciły również cztery dziewczynki z klasy 4a, których występ był zarówno profesjonalny, jak i pełen emocji. Ich głosy rozbrzmiewały niczym echo tamtych czasów – czyste, mocne i pełne dumy.
Akademię zakończył Dyrektor Szkoły Paweł Łabuda, który w swoim przemówieniu podkreślił, jak ważne jest odkrywanie piękna naszej historii. Dyrektor przypomniał również o istnieniu rzadko śpiewanej, piątej zwrotki hymnu narodowego, wskazując na jej doniosły przekaz i znaczenie. Zakończył swoje wystąpienie słowami pełnymi zadumy i szacunku: „Ojczyzna to bezcenny dar – dany raz, ale powierzony nam wszystkim do troskliwej opieki”.
Akademia była nie tylko lekcją historii, ale także żywą lekcją patriotyzmu, przypominającą o wartościach, które kształtowały naszą tożsamość narodową.
Nad przygotowaniem uroczystości czuwali: mgr Agnieszka Pietrzak, mgr Irena Ciężobka, mgr Ewa Jonakowska-Żal, mgr Teresa Mosurek, mgr Joanna Kędroń, mgr Stanisław Mosurek i mgr Bartłomiej Fedko.