2025.05.06 Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

Dnia 6 maja 2025 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzimy na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni, nazywany także Sejmem Wielkim, 3 maja 1791r. Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znanej jako Konstytucja 3 Maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie, po amerykańskiej z 1787 r., spisana konstytucja. Pamiętamy, że nasi przodkowie zrobili wszystko „dla Ojczyzny ratowania”.

Wydarzenie to przeniosło nas w czasy zaborów, ukazując ducha patriotyzmu i walki o niepodległość.​ Na scenie pojawiła się matka opowiadająca dzieciom o swoim życiu za panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jej wspomnienia wprowadziły widzów w atmosferę XVIII-wiecznej Polski, pełnej nadziei na reformy i odzyskanie suwerenności.​ W kolejnej scenie szlachta zasiadła do gry w karty, prowadząc jednocześnie rozmowy o sytuacji politycznej kraju. Ich dyskusje ukazały różnorodność poglądów i dylematy ówczesnych elit. Natomiast mieszczki debatowały o znaczeniu konstytucji, podkreślając potrzebę zmian i równości społecznej.​ Kulminacyjnym momentem akademii było obwieszczenie przez marszałka sejmu wiadomości o uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Wszyscy aktorzy z entuzjazmem skandowali: "Wiwat Konstytucja! Wiwat Król! Wiwat Naród!".

Uroczystość uświetniły występy artystyczne uczniów. Wzruszająco zaprezentowała się grupa dzieci z klasy 0a, które z zaangażowaniem wykonały pieśni patriotyczne, zdobywając serca zgromadzonych. Swoim pięknym śpiewem zachwyciły również cztery dziewczynki z klasy 4a, których występ był zarówno profesjonalny, jak i pełen emocji. Ich głosy rozbrzmiewały niczym echo tamtych czasów – czyste, mocne i pełne dumy.

Akademię zakończył Dyrektor Szkoły Paweł Łabuda, który w swoim przemówieniu podkreślił, jak ważne jest odkrywanie piękna naszej historii. Dyrektor przypomniał również  o istnieniu rzadko śpiewanej, piątej zwrotki hymnu narodowego, wskazując na jej doniosły przekaz i znaczenie. Zakończył swoje wystąpienie słowami pełnymi zadumy i szacunku: „Ojczyzna to bezcenny dar – dany raz, ale powierzony nam wszystkim do troskliwej opieki”.

Akademia była nie tylko lekcją historii, ale także żywą lekcją patriotyzmu, przypominającą o wartościach, które kształtowały naszą tożsamość narodową.

Nad przygotowaniem uroczystości czuwali: mgr Agnieszka Pietrzak, mgr Irena Ciężobka, mgr Ewa Jonakowska-Żal, mgr Teresa Mosurek, mgr Joanna Kędroń, mgr Stanisław Mosurek i mgr Bartłomiej Fedko.

 

Galeria zdjęć

01 (Copy).jpg
01a (Copy).jpg
02 (Copy).jpg
02a (Copy).jpg
03c (Copy).jpg
05 (Copy).jpg
05a (Copy).jpg
06c (Copy).jpg
07 (Copy).jpg
08 (Copy).jpg
08a (Copy).jpg
08b (Copy).jpg
09 (Copy).jpg
09c (Copy).jpg
11 (Copy).jpg
12 (Copy).jpg
14 (Copy).jpg
15 (Copy).jpg
16 (Copy).jpg
17 (Copy).jpg
18 (Copy).jpg
19 (Copy).jpg
20 (Copy).jpg
21 (Copy).jpg
22 (Copy).jpg
23 (Copy).jpg
24 (Copy).jpg
25 (Copy).jpg
27 (Copy).jpg
27a (Copy).jpg
27b (Copy).jpg
28b (Copy).jpg
29 (Copy).jpg
30 (Copy).jpg
31 (Copy).jpg
33 (Copy).jpg
34 (Copy).jpg
36 (Copy).jpg
37 (Copy).jpg
38 (Copy).jpg
39 (Copy).jpg
40 (Copy).jpg
41 (Copy).jpg
42 (Copy).jpg
43 (Copy).jpg