2022.11.28 Bezpieczeństwo w sieci i odpowiedzialność karna nieletnich.

Komputer, Internet, telefon komórkowy, urządzenia które w ostatnich latach zaczęły odgrywać w życiu dzieci i młodzieży niezwykle ważną rolę otwierają przed młodym pokoleniem nowe możliwości ,ale jednocześnie - niosą za sobą nowe zagrożenia i problemy, których doświadczamy w życiu szkolnym.

W dniu 28.11.2022 roku na zaproszenie pedagoga szkolnego panią Małgorzatę Surowiak odbyło się prewencyjne spotkanie dzieci z klas 4 ,7 i 8 z  panią asp. sztab. Barbarą Leśniak i mł. asp. Radosławem Koział z Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii z KMP w Nowym Sączu.

Goście zapoznali młodzież z klas starszych z przepisami prawa, które ich dotyczą i konsekwencjami w razie  ich nie  respektowania.  Nie znajomość prawa nie zwalnia nikogo z odpowiedzialności. Szczególną uwagę zwrócili
na funkcjonowanie młodzieży  w mediach społecznościowych. Uświadamiając,
że wszystko co udostępnią w sieci (niestosowne zdjęcia, wulgaryzmy ,hejt )
na zawsze tam pozostanie  i jest łatwe do udowodnienia i wyciągnięcia konsekwencji. Dzieci powinny znać zagrożenia świata wirtualnego i wiedzieć jak sobie z nimi radzić. Dlatego powszechnym trendem staje się edukacja coraz młodszych dzieci w zakresie korzystania z nowych technologii.

 Dzieci z klas 4 za pośrednictwem kreskówek „Owce w sieci” dowiedziały się jak unikać zagrożeń w sieci takich jak;

- Publikacja  nagich zdjęć i nagrań w Internecie.

- Dyskryminacja i rasizm w Internecie.

- Uwodzenie przez Internet - grooming.

- Wykorzystywanie fotografii i nagrań wideo.

- Internet zawsze pamięta twoje błędy z przeszłości .

- Anoreksja -internetowe przepisy na urodę.

- Prześladowanie w internecie – cyberstalking.

Czwartoklasiści zapoznali się z nietykietą- czyli zasadami dobrego wychowania w wirtualnym świecie, jak się zachowywać , co można  czego nie powinno się robić. Dzieci powinny nauczyć się ,że krzywda doznana w wirtualnym świecie może boleć tak samo jak krzywda w realnym świecie. Dzieci bardzo aktywnie brały udział w spotkaniu ,dzieliły się swoimi doświadczeniami.

Galeria zdjęć

P1023617 (Copy).jpg
P1023619 (Copy).jpg
P1023620 (Copy).jpg
P1023621 (Copy).jpg
P1023623 (Copy).jpg
P1023625 (Copy).jpg
P1023626 (Copy).jpg
P1023628 (Copy).jpg