20 kwietnia 2022 roku klasy siódme wraz z wychowawcami: p. J. Kędroń, p. A. Pietrzak i p. S. Mosurkiem pojechały na wycieczkę do Wadowic i do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.
Najpierw udaliśmy się do Wadowic i tam zwiedzaliśmy Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II - nowoczesne muzeum multimedialne. Tu w bardzo ciekawy sposób, przechodząc przez poszczególne pomieszczenia, poznaliśmy życie Papieża Polaka „od kołyski do kanonizacji”. To niesamowite, że tak niedawno i niedaleko od nas żył ten wielki człowiek, który dzięki swej pracy, wierze i wytrwałość odegrał wielką rolę z życiu pojedynczych osób i całego świata. Następnie zwiedziliśmy znajdującą się obok bazylikę, w której podziwialiśmy znaną chrzcielnicę – miejsce chrztu Karola Wojtyły. Nie mogło oczywiście zabraknąć kremówki papieskiej.
Dalej przejechaliśmy do Oświęcimia. Po opuszczeniu autokaru, przeszliśmy przez bramę, na której widniał napis „Arbeit macht frei”, czyli „Praca czyni wolnym”.
Na początku zwiedzania muzeum zobaczyliśmy plac, gdzie więźniowie mieli apel trwający niekiedy kilka godzin. Potem przeszliśmy do budynku, w którym na ścianach wisiało kilka obrazów przedstawiających życie w obozie oraz portrety niektórych więźniów. Widzieliśmy płot otaczający Auschwitz. Zobaczyliśmy pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak; okulary, buty, łyżki, walizki, talerze, ubrania czy zdjęcia. Usłyszeliśmy historię o doktorze Mengele, który przeprowadzał okrutne eksperymenty na bliźniakach. Pokazano nam również pomieszczenie, w którym spalane były zwłoki. Na koniec byliśmy w miejscach kar specjalnych czyli: „celi głodowej’, „ciemnicy”, a także w pomieszczeniu, w którym „gazowano” ludzi. Zobaczyliśmy również Ścianę Śmierci, przy której rozstrzelano kilkadziesiąt tysięcy ofiar. Poznaliśmy także warunki, w jakich musieli żyć więźniowie.
Następnie udaliśmy się do Brzezinki obozu oddalonego o kilka kilometrów od Oświęcimia. Ludzi przywożono tam pociągami, a kiedy wysiadali za bramą, komendant pokazywał im, w którą stronę mają iść. W lewo oznaczało śmierć, w prawo życie. Byliśmy również w jednym z baraków, w którym kolejny raz mogliśmy zobaczyć, w jakich warunkach przyszło żyć więźniom.
Obozy koncentracyjne to miejsca naznaczone trudną i tragiczną historią. Pokazują one do czego prowadzi nienawiść, każdy człowiek powinien je odwiedzić. Budynki, przedmioty, opisy przywołują przerażające wydarzenia z przeszłości i nie pozwalają przejść obojętnie. Myślę , że każdy z nas zapamięta tę lekcję historii i miejsce gdzie: „Ludzie ludziom zgotowali ten los.”